artykuł nr 21

ZMIANA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA dot. postępowania przetargowego na zadanie pn.: Budowa boiska sportowego wielofunkcyjnego z zapleczem i infrastrukturą w Odrzywole

Odrzywół, dnia 21.02.2013 r.

Znak sprawy: IT-2710.01.2013

ZMIANA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH  WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Budowa boiska sportowego wielofunkcyjnego z zapleczem i infrastrukturą w Odrzywole, prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010r. Nr 113, poz. 759 ze zm.) –zwanej dalej ustawą.

Na podstawie art. 38 ust. 4, 4a, 6 ustawy Zamawiający dokonuje następujących zmian w treści SPECYFIKACJI ISTOTNYCH  WARUNKÓW ZAMÓWIENIA:

Rozdział 4 ust. 1 pkt 1 ppkt c.2. otrzymuje brzmienie:

c.2) przynajmniej 1 osobą posiadającą doświadczenie w kierowaniu co najmniej jedną robotą budowlaną polegającą na budowie boiska z nawierzchnią poliuretanową, która będzie brała udział w realizacji przedmiotu zamówienia;

Do Rozdziału 6 ust. 1 dodano literę d) która otrzymuje brzmienie:

Certyfikat lub deklaracja zgodności z normą PN-EN 14877:2008, lub aprobata techniczna ITB, lub rekomendacja techniczna ITB, lub wyniki badań specjalistycznego laboratorium (np. Labosport lub ISA-Sport lub Sports Labs Ltd) potwierdzające parametry oferowanej nawierzchni lub dokument równoważny.

Zamawiający zmienia załącznik nr 1 do SIWZ Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, w  którym rozdział 8 otrzymuje brzmienie:

8 - SPECYFIKACJE TECHNICZNE WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT- NAWIERZCHNIA POLIURETANOWA NA BOISKU WIELOFUNKCYJNYM

 

1. Przedmiot STWiOR

Przedmiotem niniejszej specyfikacji technicznej (ST) są wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót związanych z wykonywaniem nawierzchni poliuretanowej na podbudowie z kruszywa łamanego.

 

2.Wykonanie nawierzchni poliuretanowej

Zakres prac obejmuje:

Wykonanie pokrycia boiska przepuszczalną nawierzchnią poliuretanową, dwuwarstwową, kolorystyka zgodnie z projektem technicznym

Jest to przepuszczalna nawierzchnia sportowa, poliuretanowo-gumowa o grubości warstwy 13 mm -wersja podstawowa.

Nawierzchnię poliuretanową otrzymuje się dwuetapowo. Warstwę spodnią (nośną) stanowi mieszanina granulatu gumowego zespojonego lepiszczem poliuretanowym Tak przygotowany dywan gumowy  następnie jest zamykany  za pomocą wysokoplastycznej szpachli poliuretanowej, na którą nanosi się tworzywo poliuretanowe następnie zasypuje granulatem. Czynność tą wykonuje się poprzez natrysk mechaniczny (przy utyciu specjalnej natryskarki np. firmy SMG). Grubość warstwy użytkowej 2mm.  Po całkowitym związaniu mieszaniny są malowane linie farbami poliuretanowymi metodą natrysku.

 

Jako warstwę wykończeniową boiska przyjmuje się bezspoinową, nie prefabrykowaną nawierzchnię poliuretanową o następujących minimalnych parametrach:

Grubość całkowita: 13mm

Przepuszczalność dla wody: Tak

Konstrukcja nawierzchni:

baza z granulatu gumowego z lepiszczem poliuretanowym gr. 11 mm;

strukturalne powleczenie natryskowe z barwionego poliuretanu z granulatem gumowym o gr. 2mm.

Parametry zgodne z atestami. Przed przystąpieniem do wykonania nawierzchni przepuszczalnej należy bezwzględnie uzyskać odbiór podbudowy z kruszywa przez inspektora nadzoru. Podstawą odbioru będzie prawidłowość wyprofilowania nawierzchni potwierdzona pomiarami geodezyjnymi opartymi na siatce kwadratów o wym max 5x5m oraz pomiary stopnia zagęszczenia i nośności podbudowy.

Nawierzchnia wymaga podbudowy odpowiednio wyprofilowanej spadkami podłużnymi i poprzecznymi, odchyłki mierzone łatą o dł, 2 m, nie powinny być większe niż 2 mm .

Podłoże powinno być wolne od zanieczyszczeń organicznych ,kurzu, błota, piasku itp. Nie może być zaolejone (plamy należy usunąć ) .

Warunki niezbędne  do  prawidłowej  instalacji  nawierzchni

Podczas wykonywania prac, należy bezwzględnie przestrzegać aby wilgotność otoczenia oscylowała w przedziale 40-90% , a temperatura podłoża powinna być wyższa o co najmniej 3°C od panującej w danym miejscu temperatury punktu rosy.

Sposób przeprowadzenia odbioru nawierzchni

1.Nawierzchnia powinna mieć jednakową grubość , i powinna wynosić min. 13 mm

2.Powinna posiadać jednorodną fakturę zewnętrzną oraz jednolity kolor.

3.Warstwa użytkowa powinna być związana na trwałe z warstwa, elastyczną.

4.Nie należy dopuścić do powstawania zlewów oraz powstałych z nadmiaru natrysku.

5.Nie należy zwiększać grubości warstwy górnej.

6.Powstałe łączenia (wynikające z technologii instalacji) powinny być liniami prostymi, bez uskoków utrudniających  późniejsze użytkowanie

7.  Spadki poprzeczne i podłużne oraz grubości nawierzchni powinny odpowiadać wartościom określonych w przepisach IAAF i PZLA ( w przypadku stadionów la) lub innych przepisów (w przypadku boisk, kortów itp).

Uwagi na temat tolerancji nierówności nawierzchni poliuretanowych;

1.  Nie istnieje Polska Norma, która opisuje metody pomiarów tego parametru oraz nie ma opracowanej tabeli wartości dopuszczalnych.

2.  Systemy zewnętrznych nawierzchni sportowych są opisane w normie DIN 18035 Part 6 (Sports grounds; syntetics surfaces), 04/1978 wraz z późniejszymi zmianami, Większość producentów systemów opiera się na tej normie. Na podstawie wyników badań zgodnie z w/w normą opracowana jest Aprobata Techniczna 1T6 , która jest podstawą do stosowania w budownictwie na terenie Polski.

3.  Aprobata Techniczna ITB nie ujmuje tego zagadnienia, odnosi się do technologii opracowanej przez producenta zestawu wyrobów do wykonania nawierzchni.

4.  W normie DIN 18035/6 tolerancje nierówności nawierzchni sztucznej są opisane w tabeli nr.4. wiersz 17. Według tej pozycji wielkości te odpowiadać powinny wartościom zawartym w normie DIN 18202 (Tolerances for building) 05/1986 , tabela nr. 3, wiersz 7.

5.  Wspomniana wyżej tabela podaje graniczne wartości odchyłek mierzonych w mm pomiędzy dwoma mierzonymi punktami w

Zależność ta przedstawia się następująco;

 

Lp.

Odległość pomiędzy mierzonymi punktami w mb

Wartość dopuszczalnych odchyłek w mm

1

0,1

2

2

1,0

3

3

4,0

8

4

10,0

15

5

15,0

20

Wartości te powinny korespondować z odchyłkami podbudowy kamiennej i asfaltobetonowej, ponieważ technologia wykonania nawierzchni sportowych oraz jej grubość (mierzona w mm) utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia zniwelowanie zastanych nierówności.

Wykonawca powinien przedłożyć komplet dokumentów odbiorowych dotyczących nawierzchni.

Obmiar robót

Jednostką obmiarową jest 1m2(jeden metr kwadratowy) wykonanej nawierzchni poliuretanowej

Odbiór  robót

Odbiór robót obejmuje wykonanie :

-dwuwarstwowej nawierzchni przepuszczalnej poliuretanowej

Wymagane dokumenty dotyczące nawierzchni

Certyfikat IAAF - na produkt

Atest Higieniczny PZH

Deklaracja zgodności

Autoryzacja producenta systemu

Karta techniczna systemu

UWAGI

-Nawierzchnie powinny być stosowane zgodnie z instrukcjami producenta i projektem technicznym opracowanym dla określonego zastosowania,

 

Zamawiający uzupełnia załącznik nr 4 do SIWZ – Przedmiar robót,  o następujące prace:

 

w załączeniu uzupełnienie przedmiaru.

 

Zamawiający zmienia w załączniku nr 9 do SIWZ – Wzór oferty,

1)   ust. 2 pkt 1, który otrzymuje brzmienie:

Zobowiązujemy się wykonać zamówienie w terminie do dnia: 31.10.2014 r.

2)   ust. 2 pkt 2, który otrzymuje brzmienie:

na wykonane roboty i zastosowane materiały udzielamy 60 miesięcy gwarancji zgodnie z warunkami podanymi w SIWZ

Wszystkie zmiany dokonane w SIWZ zaznaczono kolorem pomarańczowym. Poprawiona SIWZ w załączeniu.

 

W związku z dokonaną modyfikacją Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, Zamawiający nie dokonuje przedłużenia terminu składania ofert (art. 38 ust.6 PZP).

 

Wprowadzone zmiany stają się integralną częścią Specyfikacji Istotnych Warunków oraz powinny być uwzględnione przez Wykonawców w trakcie przygotowywania dokumentów do złożenia oferty w postępowaniu.

           Wójt Gminy Odrzywół

  /-/ mgr Marian Kmieciak

 

artykuł nr 22

Wyjaśnienie treści specyfikacja istotnych warunków zamówienia dot. postępowania przetargowego na zadanie pn.: Budowa boiska sportowego wielofunkcyjnego z zapleczem i infrastrukturą w Odrzywole

Odrzywół, dnia 21.02.2013 r.

IT – 2710.01.2013

 

Wyjaśnienie treści

specyfikacja istotnych warunków zamówienia

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn.: Przebudowa i rozbudowa budynku OSP na Centrum Wiejskie w Wysokinie, prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. -Prawa zamówień publicznych (Dz. U. z 2010r. Nr 113, poz. 759 ze zm.) – zwanej dalej ustawą.

Znak sprawy:  IT – 2710.01.2013.

 

 

Na podstawie art. 38 ustawy Zamawiający przekazuje treść zapytań oraz wyjaśnienia dotyczące treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w przedmiotowym postępowaniu.

 

Pytanie 1

 

Zwracany się z prośbą o wyjaśnienie, czy Zamawiający wymaga, by nawierzchnia na boisku wielofunkcyjnym była przepuszcza czy nie. Dokumentacja projektowa zawiera wiele sprzeczności w tym zakresie. Zamawiający opisuje technologie wykonania nawierzchni jako nawierzchnie nieprzepuszczalną typu natrysk. (ze szpachlą zamykającą pory) natomiast określając właściwości  nawierzchni określa ją jako przepuszczalną.

 

Odpowiedź 1

 

Zamawiający wymaga, by nawierzchnia na boisku wielofunkcyjnym była przepuszcza.

W materiałach Instytutu Techniki Budowlanej dotyczących nawierzchni boisk sportowych z tworzyw sztucznych, nawierzchnie poliuretanowe podzielone są na trzy rodzaje:

pełny EPDM, typu sandwich, typu natrysk.

Każda z tych nawierzchni może być przepuszczalna i nieprzepuszczalna dla wody,
a nawierzchnia typu "natrysk" określona jest jako "zazwyczaj przepuszczalna dla wody"

(str. 48. Techniczne aspekty budowy kompleksów sportowych ”Moje Boisko-Orlik 2012”

Dorota PIĘTKA, Jacek POPCZYK, Renata ZAMOROWSKA Instytut Techniki Budowlanej)

Zamawiający uważa, że nie ma tu problemu, aby spełnić wymaganie przepuszczalności dla wody.

 

Pytanie 2

 

Informuję, iż specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych opisująca wymogi Zamawiającego odnośnie nawierzchni poliuretanowej zawiera parametry techniczne przepisane z tabeli  zamieszczonej w Rekomendacji Technicznej ITB konkretnego wyrobu. Są to parametry nawierzchni sportowej wskazanego producenta. Eliminują one możliwość zaoferowania praktycznie wszystkich produkowanych na świecie wysokiej jakości nawierzchni poliuretanowych typu natrysk, przeznaczonych na boiska wielofunkcyjne, posiadających odpowiednie dokumenty (spełnienie norm, aprobaty lub rekomendacje techniczne ITB), z wyjątkiem produktu , którego parametry przedstawia Zamawiający.

Podanie minimalnych wymagań dotyczących parametrów technicznych na podstawie konkretnego wyrobu sprawia wrażenie, że wszystkie inne nawierzchnie niż nawierzchnia, której parametry podał Zamawiający, nie powinny być stosowane na zewnętrznych obiektach sportowych.

Warto zaznaczyć, że Instytut Techniki Budowlanej – podmiot uprawniony do przeprowadzania badań i oceny materiałów budowlanych – wydając aprobaty lub rekomendacje techniczne w żaden sposób nie zdefiniował minimalnych wartości dla poszczególnych parametrów, co mogłoby uprawniać Zamawiającego do wybiórczej klasyfikacji wartości parametrów.

Porównując wszystkie dostępne nawierzchnie typu natrysk, wg parametrów ITB, łatwo zauważyć zróżnicowanie w wartościach poszczególnych parametrów. Nie oznacza to jednak, że wyroby, których wartość parametrów (wg ITB) są inne, charakteryzują się gorszymi właściwościami.

Parametry podawane w dokumentacji ITB są tylko wymaganiami dla konkretnych wyrobów. Nie istnieje żadna klasyfikacja jakości wyrobów, które uzyskały dokumenty ITB.  Uzyskanie aprobaty lub rekomendacji technicznej ITB oznacza, że ITB pozytywnie ocenia przebadany konkretny produkt, co jest równoznaczne z dopuszczeniem go do użycia.

Zamawiający stawia się w pozycji jednostki kompetentnej do decydowania, które parametry (wg dokumentacji technicznej ITB) i jakie ich wartości są odpowiednie, nie mając do tego żadnych uprawnień, a jednocześnie podważając kompetencje podmiotu merytorycznie właściwego do przeprowadzania tego typu ocen i dopuszczania na rynek wyrobów budowlanych. Odrzuca bowiem produkty, które zostały dopuszczone przez ITB.

Utrzymanie dotychczasowych, niezasadnych – jak wskazano powyżej – wymogów formułujących w stosunku do nawierzchni poliuretanowej konkretne parametry oraz ich wartości, nie tylko ogranicza ale eliminuje z niniejszego postępowania konkurencyjność, naruszając fundamentalną zasadę  systemu zamówień publicznych – sformułowaną w art. 7 ustawy Prawo zamówień publicznych zasadę zachowania uczciwej konkurencyjności  oraz równego traktowania wykonawców. Naruszenie to, w przypadku jego nie usunięcia, obarcza niniejsze postępowanie podstawową wadą, powodującą konieczność jego unieważnienia , a w przypadku zawarcia umowy  - jej nieważność od samego początku, co stwierdza sąd prawomocnym orzeczeniem, na wniosek organu kontrolującego  prawidłowość przeprowadzenia postępowania przetargowego i udzielenia zamówienia.

Ze względu na powyższe proszę o dopuszczenie wszystkich nawierzchni poliuretanowych typu natrysk, przebadanych, ocenionych i dopuszczonych do użycia przez powołane do tego kompetentne organy, tj. nawierzchni dla których wydano:

- aprobatę lub Rekomendacją Techniczną ITB,

- Kartę Techniczną,

- atest higieniczny.

Dopuszczenie nawierzchni poliuretanowych posiadających w/w dokumenty zapewni Zamawiającemu dobą jakość nawierzchni  a jednocześnie pozwoli uniknąć naruszeń w procedurze przetargowej.

 

Odpowiedź 2

 

Zamawiający rezygnuję z wymagań zawartych w punkcie 8.2 STWiORB dotyczących wytrzymałości na rozciąganie, wytrzymałości na rozdzieranie i ścieralności oraz zawartych w tabeli nr 1 (strona 31 specyfikacji technicznej).

Jednocześnie Zamawiający informuje, że do Rozdziału 6 ust 1 Wykaz oświadczeń i dokumentów potwierdzających, że oferowane roboty budowlane odpowiadają wymaganiom Zamawiającego, dodaje pkt d) wymagając: Certyfikat lub deklarację zgodności z normą PN-EN 14877:2008, lub aprobatę techniczną ITB, lub rekomendację techniczną ITB, lub wyniki badań specjalistycznego laboratorium (np. Labosport lub ISA-Sport lub Sports Labs Ltd) potwierdzające parametry oferowanej nawierzchni lub dokument równoważny.

Zamawiający dokona stosownej zmiany SIWZ w tym zakresie oraz załączy poprawiony rozdział 8 STWiORB w zakresie nawierzchni poliuretanowej na boisku wielofunkcyjnym.

 

Pytanie 3

 

Zgodnie z zapisami siwz Zamawiający wymaga wykazania:

c.2) przynajmniej 1 osobą posiadającą doświadczenie w kierowaniu co najmniej jedną robotą budowlaną polegającą na budowie boiska piłkarskiego z nawierzchnią poliuretanową, która będzie brała udział w realizacji przedmiotu zamówienia;

Tymczasem dla boisk piłkarskich nie wykonuje się nawierzchni poliuretanowych, boiska piłkarskie mają nawierzchnie ze sztucznej trawy.

Czy Zamawiający odstąpi od obecnej treści wskazanego wymogu np. wykreślając słowo “piłkarskiego”?

 

Odpowiedź 3

 

Zamawiający odstępuje od obecnej treści wskazanego wymogu zawartego w SIWZ Rozdział 4 ust 1 pkt 1 ppkt c.2. wykreślając słowo “piłkarskiego”.

Zamawiający dokona stosownej zmiany SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 4

 

W dokumentacji Zamawiający podaje, że kolorystykę należy wykonać zgodnie z projektem. Wg nas widoczne są tam trzy kolory: czerwony, zielony, niebieski. Jednak w jednej z odpowiedzi Zamawiający informuje, że jest to kolor turkusowy. W związku z tym prosimy o określenie kolorystyki za pomocą RAL co pozwoli uniknąć błędów w wycenie nawierzchni.

 

Odpowiedź 4

 

Określenie kolorystyki za pomocą RAL może przysporzyć trochę problemów, gdyż paleta ta zawiera bardzo dużo kolorów, ale nie wszystkie.

Zamawiający określa kolorystykę boiska wielofunkcyjnego  za pomocą zestawienia RGB (red, green, blue), określającą proporcje mieszania barw podstawowych, następująco:
- błękit RGB 0, 255, 255
- czerwony RGB 255, 0,0
- zielony RGB 0, 255, 0
- niebieski RGB 0, 0, 255

Zamawiający informuje, że takie kolory właśnie zastosowane są w projekcie.

 

Pytanie 5

 

Zgodnie z zapisami ogłoszenia, siwz i wzoru umowy termin wykonania przedmiotowego zamówienia to:

Przedmiot zamówienia należy zrealizować w terminie do dnia: 31.10.2014 r.

Tymczasem w formularzu oferty wskazano:

Zobowiązujemy się wykonać zamówienie w terminie do dnia: 30.09.2013 r.”

Prosimy o wyjaśnienie rozbieżności w w.w. terminach.

 

Odpowiedź 5

 

Zamawiający informuje, że termin wykonania przedmiotowego zamówienia to: 31.10.2014 r. Termin w formularzu oferty również powinien być określony datą: 31.10.2014 r.

Jednocześnie Zamawiający informuje, że Wykonawcy na wykonane roboty i zastosowane materiały powinni udzielić nie 36 miesięcy gwarancji tak jak to jest w formularzu oferty, ale 60 miesięcy gwarancji zgodnie z warunkami podanymi w SIWZ.

Zamawiający dokona stosownej zmiany SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 6

 

Zamawiający, w odpowiedzi podtrzymał swoje stanowisko w zakresie barwy boiska wielofunkcyjnego, które winno być wykonane w kolorze turkusowym. Wykonawca w pytaniach wskazał Zamawiającemu, że kolor ten nie jest kolorem powszechnie dostępnym  na rynku, jednocześnie złożył wniosek o zastosowanie koloru niebieskiego, który jest kolorem z palety barw podstawowych producentów granulatów gumowych.

Wskazujemy, że do ułożenia nawierzchni  typu Natrysk, oprócz granulatu EPDM w kolorze turkusowym niezbędne jest również lepiszcze w kolorze turkusowym.

W związku z powyższym, mając na uwadze dyspozycję zawartą w art. 387 Kodeksu cywilnego, który ma zastosowanie posiłkowe na mocy  art. 14 Pzp zwracamy się z prośbą o zmianę kolorystyki na dostępną w ofercie wykonawców na rynku, względnie o zmianę systemu nawierzchni poliuretanowej na nawierzchnię typu EPDM (przepuszczalną dla wody jedno- lub dwuwarstwową).

 

 

Odpowiedź 6

 

Zamawiający w tym zakresie odsyła do odpowiedzi nr 4 , gdzie określił kolorystykę boiska wielofunkcyjnego  za pomocą zestawienia RGB.

 

Pytanie 7

 

Nawiązując do zapisów specyfikacji Rozdział 4 Warunki udziału w postępowaniu punkt 1 pkt 1 litera b, zamawiający wymaga aby oferent wykazał się :

w celu posiadania wiedzy i doświadczenia, tj. w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej wykonali i prawidłowo ukończyli co najmniej dwie roboty budowlane polegające na budowie boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią poliuretanową; o wartości co najmniej 500 000,00 złotych brutto (słownie : pięćset tysięcy) każda z robót budowlanych;

Czy Zamawiający uzna za spełnienie tego warunku jeśli Oferent wykaże się realizacją kilku obiektów za kwotę powyżej 1 mln zł zrealizowanych w ramach programu: „ Moje boisko ORLIK 2012”?

 

Odpowiedź 7

 

Zamawiający uzna za spełnienie tego warunku jeśli Oferent wykaże się realizacją co najmniej dwóch robót  budowlanych polegających na budowie boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią poliuretanową za kwotę równą lub przewyższającą 1 mln zł zrealizowanych w ramach programu: „ Moje boisko ORLIK 2012”.

 

Pytanie 8

 

Wg planu zagospodarowania terenu rys. nr 13 oraz profili rys. nr 4 i nr 14 ogólna długość rurociągów wynosi 44,84 m (S1-D3  L=15,33 m + D3-D4  L=29,51 m). Natomiast w załączonych przedmiarach brakuje do wyceny odcinka od studni D3 – D4  dł. 29,51 m.

Czy Zamawiający rezygnuje z wykonania odcinka drenażu od studni D3 – D4 ?

Jeżeli nie to proszę o uzupełnienie przedmiarów.

 

Odpowiedź 8

 

Odcinek drenażu od studni D3 do D4 należy wykonać zgodnie z projektem i poprawionym przedmiarem. Uzupełniony przedmiar w załączeniu.

 

Pytanie 9

 

Studnie chłonne śr. 1500 mm wg rys. nr 14 mają średnią głębokość 5,65 m natomiast z przedmiarów poz. 12+13 głębokość studni wynosi 5 m.

Jaką głębokość studni chłonnych przyjąć do wyceny?

 

Odpowiedź 9

 

Studnie chłonne należy wykonać i wycenić  zgodnie z projektem technicznym.

 

 

Pytanie 10

 

Wg załączonej opinii geotechnicznej wykonano otwory badawcze do głębokości 3,0 m.

W celu posadowienia studni chłonnych należy wykonać wykopy o głębokości ponad 5,50 m. Z naszej wiedzy wynika, że na terenie całego Odrzywołu ze względu na występujące cieki wodne (rzeka i lokalny strumień) i strukturę gruntu występuję wysoki poziom wód  gruntowych już od 1,50 m PPT.

Czy Zamawiający w przypadku konieczności wykonania odwodnienia wykopów zapłaci za wykonane roboty i jak one będą rozliczane?

 

Odpowiedź 10

 

Analiza wcześniej wykonywanych robót ziemnych w tym terenie wskazuje, że do poziomu posadowienia studni chłonnych woda gruntowa nie powinna wystąpić.

Natomiast jeżeli rzeczywiście poziom wody okaże się wyższy, rozważona zostanie korekta głębokości studni, jako że niecelowym jest wykonywanie studni chłonnych poniżej poziomu wód gruntowych.

Zamawiający nie przewiduje konieczności wykonywania odwodnienia wykopów pod studnie chłonne.

 

Biorąc pod uwagę zakres udzielonych odpowiedzi i wyjaśnień przez Zamawiającego oraz dokonanej modyfikacji Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, Zamawiający nie dokonuje przedłużenia terminu składania ofert (art. 38 ust.6 PZP).

 

Powyższe odpowiedzi i wyjaśnienia oraz dokonana modyfikacja stają się integralną częścią Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz winny być uwzględnione przez Wykonawców w trakcie przygotowywania dokumentów do złożenia ofert w postępowaniu.

 

Zwracamy się o niezwłoczne potwierdzenie faktu otrzymania powyższej informacji

na fax. nr (48) 6716057 w.30  lub na e-mail: mmatuszczak@odrzywol.eu

 

Wójt Gminy Odrzywół

/-/ mgr Marian Kmieciak

artykuł nr 23

OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA dot. postępowania przetargowego na zadanie pn.: Budowa boiska sportowego wielofunkcyjnego z zapleczem i infrastrukturą w Odrzywole

Numer ogłoszenia: 74462 - 2013; data zamieszczenia: 21.02.2013

OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA

Ogłoszenie dotyczy: Ogłoszenia o zamówieniu.

Informacje o zmienianym ogłoszeniu: 59156 - 2013 data 13.02.2013 r.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Gmina Odrzywół, ul. Warszawska 53, 26-425 Odrzywół, woj. mazowieckie, tel. 048 67160-57 w. 42., fax. 048 6716350.

SEKCJA II: ZMIANY W OGŁOSZENIU

II.1) Tekst, który należy zmienić:

  • Miejsce, w którym znajduje się zmieniany tekst: III.3.4.c2.
  • W ogłoszeniu jest: przynajmniej 1 osobą posiadającą doświadczenie w kierowaniu co najmniej jedną robotą budowlaną polegającą na budowie boiska piłkarskiego z nawierzchnią poliuretanową, która będzie brała udział w realizacji przedmiotu zamówienia;.
  • W ogłoszeniu powinno być: przynajmniej 1 osobą posiadającą doświadczenie w kierowaniu co najmniej jedną robotą budowlaną polegającą na budowie boiska z nawierzchnią poliuretanową, która będzie brała udział w realizacji przedmiotu zamówienia;.

II.2) Tekst, który należy dodać:

  • Miejsce, w którym należy dodać tekst: III.5).
  • Tekst, który należy dodać w ogłoszeniu: d) Certyfikat lub deklaracja zgodności z normą PN-EN 14877:2008, lub aprobata techniczna ITB, lub rekomendacja techniczna ITB, lub wyniki badań specjalistycznego laboratorium (np. Labosport lub ISA-Sport lub Sports Labs Ltd) potwierdzające parametry oferowanej nawierzchni lub dokument równoważny..

                                        Wójt Gminy Odrzywół

                                  /-/ mgr Marian Kmieciak

artykuł nr 24

Budowa boiska sportowego wielofunkcyjnego z zapleczem i infrastrukturą w Odrzywole

Odrzywół: Budowa boiska sportowego wielofunkcyjnego z zapleczem i infrastrukturą w Odrzywole.
Numer ogłoszenia w BZP: 59156 - 2013; data zamieszczenia: 13.02.2013

 

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane

 

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

I. 1) NAZWA I ADRES: Gmina Odrzywół , ul. Warszawska 53, 26-425 Odrzywół, woj. mazowieckie, tel. 048 67160-57 w. 42., faks 048 6716350.

  • Adres strony internetowej zamawiającego: www.odrzywol.ug.gov.pl

I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) OKREŚLENIE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Budowa boiska sportowego wielofunkcyjnego z zapleczem i infrastrukturą w Odrzywole..

II.1.2) Rodzaj zamówienia: roboty budowlane.

II.1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia:

1.   Budowę boiska wielofunkcyjnego z wyrysowanymi liniami do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa o nawierzchni syntetycznej z poliuretanu na podbudowie przepuszczalnej;

2.  Budynek zaplecza;

3.  Budowę piłkochwytów;

4.  Drenaż ze studniami chłonnymi;

5.  Mur oporowy z ogrodzeniem działki;

6.  Ogrodzenie ujęcia wody;

7.  Utwardzenie terenu;

8.  Naprawa studzienek ochronnych przy oknach piwnicznych istniejącego budynku szkoły;

9.  Urządzenie terenów zielonych;

10. Oświetlenie boiska;

11. Instalacje elektryczne części zaplecza socjalnego boiska;

12.  Drenaż boiska sportowego i przyległego terenu;

13. Instalacja c.o. w utworzonym pomieszczeniu zaplecza.

II.1.4) Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: nie.

II.1.5) Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 45.21.22.20-4, 45.11.00.00-1, 45.11.12.00-0, 45.26.27.00-8, 45.31.60.00-5, 45.33.00.00-9.

II.1.6) Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: nie.

II.1.7) Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: nie.

 

II.2) CZAS TRWANIA ZAMÓWIENIA LUB TERMIN WYKONANIA: Zakończenie: 31.10.2014.

SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM

III.1) WADIUM

Informacja na temat wadium: Przystępując do niniejszego postępowania każdy Wykonawca zobowiązany jest wnieść wadium w wysokości 20 000,00 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych). Szczegółowe warunki dotyczące wadium zawarte są w rozdziale 9 SIWZ.

III.2) ZALICZKI

  • Czy przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia: nie

III.3) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ OPIS SPOSOBU DOKONYWANIA OCENY SPEŁNIANIA TYCH WARUNKÓW

  • III.3.2) Wiedza i doświadczenie

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

    • Wykonawcy muszą udokumentować należyte wykonanie w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej wykonali i prawidłowo ukończyli co najmniej dwie roboty budowlane polegające na budowie boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią poliuretanową; o wartości co najmniej 500 000,00 złotych brutto (słownie : pięćset tysięcy) każda z robót budowlanych;
  • III.3.4) Osoby zdolne do wykonania zamówienia

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

    • Wykonawcy muszą udokumentować dysponowanie osobami, które będą wykonywać zamówienie lub pisemnym zobowiązaniem innych podmiotów do udostępnienia tych osób, w tym: c.1) przynajmniej 1 osobą posiadającą uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi o specjalności: o konstrukcyjno-budowlanej, o instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, o instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych - która będzie kierowała robotami i ma co najmniej trzyletnie doświadczenie w kierowaniu robotami budowlanymi w ww. specjalnościach; warunek uznaje się za spełniony jeżeli Wykonawca przedstawi co najmniej jedną osobę posiadającą wszystkie wymienione uprawnienia lub kilka osób posiadających jedno lub kilka z wymienionych uprawnień, osoby te łącznie powinny dysponować wszystkimi wymaganymi w specyfikacji uprawnieniami; c.2) przynajmniej 1 osobą posiadającą doświadczenie w kierowaniu co najmniej jedną robotą budowlaną polegającą na budowie boiska piłkarskiego z nawierzchnią poliuretanową, która będzie brała udział w realizacji przedmiotu zamówienia;
  • III.3.5) Sytuacja ekonomiczna i finansowa

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

    • Wykonawcy muszą udokumentować, że są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej w zakresie działalności związanej z przedmiotem zamówienia na kwotę, co najmniej 500 000 złotych (słownie : pięćset tysięcy).

III.4) INFORMACJA O OŚWIADCZENIACH LUB DOKUMENTACH, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ NIEPODLEGANIA WYKLUCZENIU NA PODSTAWIE ART. 24 UST. 1 USTAWY

  • III.4.1) W zakresie wykazania spełniania przez wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, oprócz oświadczenia o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, należy przedłożyć:
    • wykaz robót budowlanych w zakresie niezbędnym do wykazania spełniania warunku wiedzy i doświadczenia, wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, z podaniem ich rodzaju i wartości, daty i miejsca wykonania oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że roboty zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone
    • wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług, kontrolę jakości lub kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych dla wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami
    • oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień
    • opłaconą polisę, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia
  • III.4.2) W zakresie potwierdzenia niepodlegania wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:
    • oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia
    • aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert, a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy
    • aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert
    • aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert
    • wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na potencjał innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla wykonawcy, określonym w pkt III.4.2.
  • III.4.3) Dokumenty podmiotów zagranicznych

Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada:

III.4.3.1) dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że:

    • nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert
    • nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert

 

III.5) INFORMACJA O DOKUMENTACH POTWIERDZAJĄCYCH, ŻE OFEROWANE DOSTAWY , USŁUGI LUB ROBOTY BUDOWLANE ODPOWIADAJĄ OKREŚLONYM WYMAGANIOM

W zakresie potwierdzenia, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane odpowiadają określonym wymaganiom należy przedłożyć:

  • inne dokumenty

1. Dokumenty dotyczące nawierzchni poliuretanowej: a) Karta techniczna oferowanej nawierzchni, potwierdzona przez jej producenta. b) Atest PZH lub dokument równoważny dla oferowanej nawierzchni. c) Autoryzacja producenta nawierzchni poliuretanowej, wystawiona dla wykonawcy na realizowaną inwestycję wraz z potwierdzeniem gwarancji udzielonej przez producenta na tę nawierzchnię.

III.6) INNE DOKUMENTY

Inne dokumenty niewymienione w pkt III.4) albo w pkt III.5)

1. Formularz ofertowy.

2. Pełnomocnictwo do reprezentowania Wykonawcy - jeżeli zostało ustanowione do reprezentowania Wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie przedłożone w formie oryginału lub kopii poświadczonej przez notariusza (dotyczy równie_ spółki cywilnej);

3. Pisemne zobowiązanie innych podmiotów, do oddania do dyspozycji Wykonawcy niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia, wymagane w przypadku, gdy Wykonawca polega na ich zasobach na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy;

4. Dowód wniesienia wadium na warunkach określonych w rozdziale 9 SIWZ.

III.7) Czy ogranicza się możliwość ubiegania się o zamówienie publiczne tylko dla wykonawców, u których ponad 50 % pracowników stanowią osoby niepełnosprawne: nie

SEKCJA IV: PROCEDURA

IV.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA

IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: przetarg nieograniczony.

IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT

IV.2.1) Kryteria oceny ofert: najniższa cena.

IV.2.2) Czy przeprowadzona będzie aukcja elektroniczna: nie.

IV.3) ZMIANA UMOWY

Czy przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: tak

Dopuszczalne zmiany postanowień umowy oraz określenie warunków zmian

Zamawiający przewiduje możliwość wprowadzenia istotnych zmian do umowy w przypadkach: a) gdy konieczność zmiany, w tym w zakresie wysokości wynagrodzenia, związana jest ze zmianą powszechnie obowiązujących przepisów prawa (np. w zakresie zmiany wysokości stawki podatku VAT); b) konieczności zmiany terminu realizacji w związku z: - koniecznością wprowadzenia zmian w dokumentacji projektowej, a wynikających z konieczności dostosowania zakresu zadania do wytycznych programowych lub powszechnie obowiązujących przepisów prawa lub - z brakiem możliwości prowadzenia robót na skutek obiektywnych warunków klimatycznych lub - działaniem siły wyższej w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego lub - nieterminowym, z przyczyn niezależnych od Wykonawcy, przekazania przez Zamawiającego terenu budowy Wykonawcy lub - wstrzymaniem prac budowlanych przez właściwy organ z przyczyn niezawinionych przez Wykonawcę lub - opóźnieniem związanym z uzyskiwaniem przez Wykonawcę niezbędnych w myśl ustawy Prawo budowlane dokumentów lub - innymi okolicznościami niepowstałymi z winy Wykonawcy lub - koniecznością wykonania zamówień dodatkowych. Wszelkie zmiany i uzupełnienia treści umowy, wymagają aneksu sporządzonego z zachowaniem formy pisemnej pod rygorem nieważności.

IV.4) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE

IV.4.1) Adres strony internetowej, na której jest dostępna specyfikacja istotnych warunków zamówienia: www.bip.odrzywol.akcessnet.net
Specyfikację istotnych warunków zamówienia można uzyskać pod adresem: Urząd Gminy w Odrzywole 26-425 Odrzywół, ul. Warszawska 53 pokój nr 23. Cena formularza 30 zł..

IV.4.4) Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 28.02.2013 godzina 11:00, miejsce: Siedziba Zamawiającego: Urząd Gminy w Odrzywole, ul. Warszawska 53, 26-425 Odrzywół, pokój nr 14 - sekretariat..

IV.4.5) Termin związania ofertą: okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert).

IV.4.16) Informacje dodatkowe, w tym dotyczące finansowania projektu/programu ze środków Unii Europejskiej: Przedmiotowa inwestycja została zgłoszona do Projektu w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Mazowieckiego ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

IV.4.17) Czy przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: nie.

  Wójt Gminy Odrzywół

/-/ mgr Marian Kmieciak