artykuł nr 1

Utworzenie Koła Gospodyń Wiejskich w Kamiennej Woli oraz wyposażenie kuchni dla potrzeb KGW i świetlicy wiejskiej w Kamiennej Woli.

Biesiadą w dniu 30 maja 2009 roku w Kamiennej Woli zakończono projekt pod nazwą "Utworzenie Koła Gospodyń Wiejskich w Kamiennej Woli oraz wyposażenie kuchni dla potrzeb KGW i świetlicy wiejskiej w Kamiennej Woli".

Jak sama nazwa wskazuje, w ramach tego projektu utworzone zostało Koło Gospodyń Wiejskich, zakupione zostały meble do kuchni oraz wyposażono kuchnie w niezbędny sprzęt AGD, nakrycia stołowe, sztućce itp. KGW skupia ponad 20 kobiet.

W ramach projektu prowadzone były zajęcia świetlicowe dla dzieci i młodzieży z dostępem do internetu, zajęcia muzyczne (w tym choreografia i nauka tańca), zajęcia kulinarne. Pod okiem instruktorów dzieci i młodzież z zespołu Polne Kwiaty uczyła się śpiewu piosenek ludowych, pieśni patriotycznych, kolęd, a także tańca ludowego. Efektem ich pracy były przepiękne jasełka, występ z okazji Dnia Kobiet, występ podczas biesiady, a także występy podczas akademii szkolnych.

Zajęcia kulinarna skupiały głównie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, ale nie tylko. Bardzo chętnie uczestniczyły w nich młode dziewczyny, podpatrując umiejętności starszych, bardziej doświadczonych pań.

Efektami swych umiejętności Panie z KGW mogły się już wielokrotnie pochwalić, przygotowując np.:

  • opłatek bożonarodzeniowy połączony ze śpiewem kolęd,
  • spotkanie walentynkowe,
  • poczęstunek z okazji otwarcia Przedszkola, które mieści się w budynku świetlicy w Kamiennej Woli,
  • spotkanie z okazji Dnia Kobiet,
  • biesiadę na zakończenie programu,
  • potrawy regionalne na Dożynki Gminne,
  • potrawy regionalne prezentowane podczas I Festiwalu Folklorystycznego w Odrzywole.

Panie bardzo chętnie spotykają się przy herbatce, wymieniając się poglądami, przepisami lub na tzw. "pogaduszkach".

W ramach wymiany doświadczeń Panie z KGW w Kamiennej Woli spotkały się z przedstawicielkami Koła Kobiet "Bugajanki" w sołectwie Bugaj (gmina Kalwaria Zebrzydowska), przekonując się, że dzięki własnemu zaangażowaniu można bardzo wiele zdziałać na rzecz dzieci i miejscowego społeczeństwa.

Środki z programu PPWOW na ten projekt już się skończyły, dlatego też założycielki KGW postanowiły zarejestrować Koło jako Stowarzyszenie. Dokumenty w sprawie rejestracji Stowarzyszenia zostały złożone w KRS w połowie sierpnia b.r. Rejestracja Stowarzyszenia jest niezbędna, aby mogło ono pozyskiwać środki na swoją działalność z różnych źródeł, w tym z funduszy unijnych.

Nie czekając na dokumenty potwierdzające rejestrację, Panie z KGW brały udział w szkoleniu (w ramach FIO) z zakresu pisania wniosków na pozyskiwanie środków z funduszy unijnych.