artykuł nr 1

Unieważnienie postępowania na zadanie pn.: ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY BUDYNKÓW I LOKALI BIUROWYCH, OŚWIETLENIA ULICZNEGO ORAZ URZĄDZEŃ KOMUNALNYCH GMINY ODRZYWÓŁ

 

Odrzywół, 16.03.2018

IT-2710.05.2018

Uczestnicy postępowania

o udzielenie zamówienia publicznego

 

Unieważnienie

postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zakup energii elektrycznej
nr IT-2710.05.2018

  Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn.: ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY BUDYNKÓW I LOKALI BIUROWYCH, OŚWIETLENIA ULICZNEGO ORAZ URZĄDZEŃ KOMUNALNYCH GMINY ODRZYWÓŁ.

Podstawa prawna: art. 93 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 146 ust. 6  oraz art. 93 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015r. poz. 2164,
z późn. zm.,), Zamawiający unieważnia postępowanie, ponieważ obarczone jest ono niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

 

UZASADNIENIE

 

W postępowaniu na zakup energii elektrycznej w części dotyczącej zadania A wystąpiła niezgodność ilości energii zawartej w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (taryfa C12b), a wielkością szacunkową zużycia energii, określonej na podstawie analogicznego okresu przeszłego. Ilości energii w taryfie C12b zostały zaniżone, a wielkość niezgodności przekracza dopuszczone zapisami SIWZ 10% ogólnej wielkości zamówienia. W tej sytuacji realizacja dostaw energii w ilości wymienionej w SIWZ oraz w złożonej i wybranej jako najkorzystniejszej ofercie PGE Obrót staje się niemożliwa. 

Wskazana niezgodność uzasadnia unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na zakup przedmiotowego towaru w części dotyczącej zadania A, ponieważ obarczone jest ono niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

 

Zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej jako PZP), zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. W myśl art. 93 ust. 2 PZP, jeżeli zamawiający dopuścił możliwość składania ofert częściowych, do unieważnienia w części postępowania o udzielenie zamówienia przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

 

Jeśli w prowadzonym postępowaniu wystąpiła niemożliwa do usunięcia wada, która uniemożliwia zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego, nie ma przeszkód, aby zamawiający w ramach samokontroli unieważnił nieprawidłowo przeprowadzone postępowanie, unikając tym samym zawarcia umowy mogącej następnie być unieważnioną. Oczywistym jest, że Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia nie mogą ponosić negatywnych konsekwencji, będących wynikiem błędów lub braku wymaganej staranności przy sporządzaniu przez zamawiającego dokumentacji postępowania, w tym w szczególności przy opisywaniu przedmiotu zamówienia. Reguła ta musi być oceniana biorąc pod uwagę cel postępowania o zamówienia publiczne, którym jest zawarcie ważnej i niepodlegającej unieważnieniu umowy o zamówienie (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 20 listopada 2012r., sygn. akt KIO 2428/12, LEX nr 1237659; por. również m.in. wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 18 maja 2015r., sygn. akt KIO 912/15, LEX nr 1797109). Zamawiający zwraca jednak uwagę na fakt, że do dnia dzisiejszego nie doszło ani do zawarcia nowej umowy, ani do rozpoczęcia dostaw przez wybranego w przetargu dostawcę.

 

W danym stanie faktycznym należy uznać, że wszelkie przesłanki unieważnienia postępowania oraz wymagania w zakresie uzasadnienia faktycznego i prawnego zostały przez Zamawiającego wypełnione.

 

Stosownie do art. 93 ust. 3 PZP, o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający zawiadamia równocześnie wszystkich wykonawców, którzy ubiegali się
o udzielenie zamówienia (w przypadku unieważnienia postępowania przed upływem terminu składania ofert) lub złożyli oferty (w przypadku unieważnienia postępowania po upływie terminu składania ofert), podając uzasadnienie faktyczne i prawne.

 

 

Wójt Gminy Odrzywół

mgr Marian Kmieciak