artykuł nr 1

Postanowienie stwierdzające obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (ZP.6220.3.2022, z dnia 19.09.2022 r.)

ZP.6220.3.2022    Odrzywół, dn. 19.09.2022r.

 

Postanowienie
stwierdzające obowiązek przeprowadzenia
oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

Na podstawie art. 63 ust. 1 i 4, art. 65 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1029 ze zm.), art. 107 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.)

 

postanawiam

I. nałożyć obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko polegającego na „Budowie farmy fotowoltaicznej PV Kolonia Ossa o mocy do 2 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą” zlokalizowanej na dz. nr ewid. 333 w obrębie Kolonia Ossa, gmina Odrzywół” w ramach wszczętego postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z wniosku z dnia 30.06.2022 r. 

II. Określić zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w zakresie zgodnym z art. 66 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa  w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, w stopniu niezbędnym dla ustalenia wpływu planowanego przedsięwzięcia na stan środowiska i na zdrowie ludzi, w tym w szczególności:

1. Wpływu inwestycji na przyrodę (siedliska przyrodnicze, gatunki flory i fauny) Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki.

2. Oceny wpływu przedsięwzięcia na krajobraz, poprzez:

a) określenie zasięgu przestrzennego prowadzenia analiz wpływu;

b) wstępną ocenę ryzyka wystąpienia znaczącego oddziaływania na krajobraz ze wskazaniem wykorzystanych danych i materiałów wyjściowych (opisowe i kartograficzne);

c) określenie przyrodniczych i kulturowo-historycznych cech charakterystycznych krajobrazu oraz przejawów degradacji i dewastacji;

d) ocenę wpływu na cechy charakterystyczne krajobrazu i ich wartość;

e) ocenę wpływu wizualnego na zabytkowe wartości krajobrazu kulturowego;

f) określenie działań ograniczających negatywny wpływ.

3. Opisu analizowanych wariantów, w tym proponowanego przez wnioskodawcę oraz racjonalnego wariantu alternatywnego, wariantu najkorzystniejszego dla środowiska wraz z uzasadnieniem ich wyboru oraz przeanalizowania wariantów lokalizacyjnych inwestycji względem zakazów obowiązujących na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki, dla którego obowiązującym aktem prawnym jest Uchwała Nr 29/18 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki (Dz. Urz. Woj. Maz., z dnia 28 grudnia 2018r., poz. 13182).

4. Opisu elementów przyrodniczych środowiska (gatunki flory i fauny oraz siedliska przyrodnicze) objętych zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko (nie mniej niż w pasie 100 m od granic działki objętej planowanym przedsięwzięciem), w tym elementów środowiska objętych ochroną na podstawie ww. ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody.

5. Inwentaryzacji przyrodniczej, tj.:

5.1. należy przedłożyć wyniki inwentaryzacji przyrodniczej, przez którą rozumie się zbiór badań terenowych przeprowadzonych na potrzeby scharakteryzowania elementów środowiska przyrodniczego, wraz z opisem zastosowanej metodyki, w okresie dającym możliwość uzyskania miarodajnych obserwacji i wyników dla poszczególnych grup organizmów. Wymagana dokumentacja powinna być sporządzona zgodna z ww. art. 66 ustawy ooś na podstawie inwentaryzacji przyrodniczej, wykonanej podczas sprzyjających warunków pogodowych, w okresie wegetacji i rozrodu poszczególnych grup organizmów.

5.2. Dokument zawierający wyniki inwentaryzacji przyrodniczej oraz raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko należy zapisać w części:

a) tekstowej tych dokumentów – w formacie PDF z możliwością przeszukiwania tekstu oraz w formacie RTF, DOCX, DOC albo ODT;

b) tabelarycznej tych dokumentów – w formacie PDF z możliwością przeszukiwania tekstu oraz w formacie XML, XLSX, XLS albo ODS;

c) graficznej i kartograficznej tych dokumentów- w formacie PDF.

5.3. Dokument zawierający wyniki inwentaryzacji przyrodniczej w części kartograficznej tego dokumentu należy zapisać także w formatach wektorowych SHP lub GPKG wykorzystywanych w systemach informacji przestrzennej.

6. Uzasadnienia proponowanego przez wnioskodawcę wariantu, ze wskazaniem jego oddziaływania na środowisko, a w szczególności na rośliny, zwierzęta – szczególnie na ptaki, płazy i drobne ssaki, siedliska przyrodnicze ww. obszaru chronionego krajobrazu.

Szczegóły w załączeniu.